21:00 TEATR VOSKRESINNIA /ua TO MEET PROSPERO

TEATR VOSKRESINNIA /UA

TO MEET PROSPERO

PONDĚLÍ / 14.7. / 21:00
VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ

 

TO MEET PROSPERO

TO MEET PROSPERO

Setkat se s Prosperem
 
Premiéra – 10. 5. 2009.
Děj představení vychází ze čtyř her Williama Shakespeara: Bouře, Romeo a Julie, Sen noci svatojánské a Hamlet.
 
Hlavní hrdina představení je Prospero, člověk s pozemskou i nadpozemskou mocí. Každý člověk se musí setkat se svým vlastním Prosperem, který je symbolem laskavosti a dobrých myšlenek. Prospero stvoří herce, kteří jsou políbeni nebeskou múzou a začínají hrát scény ze Shakespearových her. Celý svět se mění v divadlo, ve kterém jsou všichni lidé herci. Dynamická hudba, zářivé barevné kostýmy, masky, scény na vysokých podpatcích, které jsou pojaty jako komedie dell´arte – to vše dává představení zajímavý spád. Když se přijdete podívat, dostanete se spolu s herci do lyrických, komických i dramatických situací, které před více než 400 lety vymyslel William Shakespeare.
 
Scénář, hudba, režie – Jaroslav Fedorišin
Scéna a kostýmy – Alla Fedorišin
Světla – Kryštof Dubiel, Jaroslav Fedorišin
Zvuk – Sergej Kondratovič
Obsazení – Natalia Marčak, Galina Stričak/Natalia Lukašonok, Vladimír Čuchonkin, Vladimír Geljas/Lis Nazar, Vladimír Gubanov, Jaroslav Kornijčuk, Petr Mikiťuk, Jurij Pilipčuk, Vjačeslav Repin, Jevgenij Petrov/Vasilij Bulat.
 
Webová adresa: www.voskresinnia.eu  
TEATR VOSKRESINNIA

TEATR VOSKRESINNIA

Teatr Voskresinnia bylo založeno ve Lvově v roce 1990 v době společenských změn a znovu získané nezávislosti. Vytvoření nové scény bylo výsledkem domluvy mladých herců z různých ukrajinských měst, kteří nebyli plně spokojeni s předcházejícím „mírně“ akademickým divadlem. Ředitelem a hlavním režisérem divadla se stal Jaroslav Fedorišin, absolvent Divadelní fakulty Univerzity v Charkově a GITIS v Moskvě, známý umělec a zkušený režisér. Divadlo si rychle získalo popularitu uvedením světových dramat, která se nikdy předtím na Ukrajině nehrála. Za dvacet tři roky své existence vystoupilo Teatr Voskresinnia v mnoha městech po celé zemi. Zúčastnilo se mezinárodních festivalů v Krakově, Gdaňsku, Varšavě, Edinburghu, Brestu, Novem Sadu, Lublani, Mariboru, Holzmindenu, Archangelsku, Amersfoortu, Trabzonu, Brestu, Lenzu, Bratislavě, Moskvě, Valladolidu, Salamance, Praze, Montegranaru, Duelmenu, Brémách, Zhořelci, Leuvenu a mimo Evropu v Teheránu, Soulu a Káhiře.

Všechna divadelní představení mají svůj jedinečný charakter. Jsou působivá a dobře zahraná. Mezi nejúspěšnější uvedené hry Teatr Voskresinnia patří: Anton Pavlovič Čechov – Tři sestry, August Strindberg – Do Damašku, Luigi Pirandello – Obři z hor, Karol Wojtyla – Job,  Paul Claudel – Zvěstování Panně Marii , Bernard-Marie Koltés – Západní zátoka,  Biljana Srbljanovič – Kobylky, Alexandr Valentinovič Vampilov – Provinční anekdoty. Od roku 1996 se divadlo specializuje na pouliční představení.

Skupina si postupně vytvořila svůj specifický scénický projev kombinováním tradičního herectví s moderními vizuálními formami. Odvaha a působivý styl představení spolu s hereckým mistrovstvím přinesly divadlu popularitu a ocenění publika. Kromě jevištních představení bylo publikum zaujato také pouličními představeními, jako jsou např. Baryliefův svátek, Svatý a hříšník, Danilo Halitskij, Gloria, Višňový sad, Job, a nejnověji Setkat se s Prosperem a Pinselova záhadná hra. Díky těmto představením se stalo Teatr Voskresinnia nejlepším pouličním divadlem na Ukrajině. V roce 2010 na základě dosažených úspěchů udělil ukrajinský ministr kultury divadlu prestižní titul Akademické divadlo.

Uměleckým vedoucím souboru a režisérem je Jaroslav Fedorišin, který je také ředitelem mezinárodního divadelního festivalu Zlatý lev. Vystudoval Divadelní institut v Charkově (1976), Institut divadelního umění v Moskvě (1990) a Filmovou školu ve Varšavě (1991), kde byl ve třídě Kryštofa Zanussiho. V roce 1990 založil Teatr Voskresinnia ve Lvově a v roce 1992 zahájil mezinárodní divadelní festival Zlatý lev, který je v současné době členem Mezinárodního setkání evropského divadla (IETM) a Asociace mezinárodních festivalů a soutěží. Režíroval představení v mnoha městech na Ukrajině, v Polsku, Rusku a Británii. Produkoval mnoho pouličních představení a festivalů zaměřených na důležité události v životě města Lvova. Je poradcem místních i státních vládních úřadů. Za svou práci v oblasti umění byl vyznamenán prezidentem Viktorem Juščenkem.

Kryštof Dubiel – manažer, producent, propagátor, divadelní režisér; čestný člen Královské britské legie ve Skotsku. Absolvoval Školu pro kulturní manažery ve Středisku pro výzkum současného uměleckého trhu a Univerzitu Adama Mickiewicze v Poznani. Školil se v Institutu mezinárodního vzdělávání pro mezinárodní umění v New Yorku a pobýval na stáži v Hereckém divadle v Lousiville, Kentucky (USA). Působil jako zástupce ředitele (1989-1992) a generální ředitel (1992-1995) v Divadle Cypriana Norwida v Jelení Hoře (Polsko). V letech 1989-1995 byl organizačním ředitelem Mezinárodního festivalu pouličního divadla v Jelení Hoře, v letech 1990-2008 ředitelem Mezinárodního festivalu pouličního divadlo v Jedlina Zdroj (PL), v letech 1995-2005 spolupracovníkem a hercem divadla KTO v Krakově, manažerem odbytu v divadle Bagatela v Krakově (1999-2003) a v Divadle Julia Slowackého v Krakově (2005-20011). V letech 2010-2013 působil jako koordinátor evropského projektu Divadlo 21. století – Východ se setkává se Západem, Západ se setkává s Východem a v letech 2013-2014 je poradcem pro trh a sociální komunikaci v Divadle Groteska v Krakově. Od roku 2003 až dosud působí jako producent pouličního divadla KET v Kyjevě a manažer Teatr Voskresinnia ve Lvově. V letech 2014-2016 bude také působit jako manažer turné divadla STU z Krakova s názvem Jubilejní projekt „Putování“.