21:00 TEATR BIURO PODRÓZY /pl MR. HUNGER

TEATR BIURO PODRÓZY /pl

MR. HUNGER

STŘEDA /16.7./ 21:00
VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ
MR. HUNGER

MR. HUNGER

„Pan HLAD“

Toto pouliční představení je inspirováno literárním dílem Franze Kafky, zejména jeho povídkou Umělec v hladovění. Umělecká myšlenka spočívá ve vytvoření nové, současné formy takzvaných „záhad smrti“. Na základě zkoumání historie pouličních cirkusů, galerií s kuriozitami nebo sbírek anomálií, které v průběhu století vždy fascinovaly „normální lidi“, jsme zjistili, že pohled na svět dnešních lidí je formován stejnými fobiemi, obavami a předsudky. Na základě toho nás zaujaly tyto protiklady: lidský – nelidský, obyčejný – neobyčejný, normální – nenormální. Hlavní postava představení, pan Hlad, se stává svatým i masochistou a provokatérem. Ve všech těchto rolích je idolem současné společnosti, která je tvořena masami, které chtějí být manipulovány, které potřebují nějaký objekt ke zbožňování nebo nenávisti, které rády pozorují a doufají, že z toho budou mít nějakou výhodu.

Představení klade otázky na všechno, co patří k „normálním lidem“ – jejich morální kodex, zákony, hranice dobra a zla, vztah mezi pravdou a lží.

TEATR BIURO PODROZY

TEATR BIURO PODROZY

Divadlo Biuro Podróży založil jeho ředitel Paweł Szkotak v polské Poznani roku 1988.

Za dvacet pět let umělecké existence si divadlo vytvořilo svou vlastní metodiku práce na představeních v jedinečném stylu. Bylo vytvořeno třináct představení včetně osmi venkovních, např. Carmen Funebre (Fringe – Cena kritiky a Cena Hamada v Edinburghu, Velká cena na Divadelním festivalu v Aténách), Macbeth (cena za režii na Fadjr festivalu v Teheránu).

Náš záměr byl a je vytvářet nové způsoby vyjadřování, zkoumat a rozšiřovat možnosti divadelního umění. Také se snažíme zvýšit povědomí o životě různých společenství lidí. Naším posláním vždy bylo získat nové diváky, zvláště ty, kteří obvykle nemají přístup k různým uměleckým akcím, protože pocházejí ze společensky a politicky znevýhodněného prostředí. Díky tomu jsme inscenovali mnoho představení pod širým nebem. Naším cílem je také vytvořit pouto mezi umělci a uměleckými organizacemi a poskytovat lidem příležitosti ke zkoušení, kdekoliv je to možné.

Vytváříme představení konaná v sálech i venku.

Pronikáme do nových oblastí divadelního vyjádření a naše představení jsou vždy originální a na vysoké umělecké úrovni.

Každoročně organizujeme v Poznani Maski Festival.

Jezdíme s představeními a tvůrčími dílnami po celém světě a navazujeme kontakty s podobně smýšlejícími lidmi a organizacemi, abychom s nimi mohli vytvářet v budoucnu projekty.

Poskytujeme trénink mladým lidem/studentům z širokého okruhu divadelního prostředí a spolupracujeme se školami a univerzitami.

Přispíváme na akcích a fórech, na kterých se probírají, diskutují a rozvíjejí záležitosti týkající se divadla.

Představení souboru byla prezentována v 50 zemích světa (Argentina, Austrálie, Brazílie, Kolumbie, Kuba, Egypt, Indie, Írán, Izrael, Jordánsko, Korea, Libanon, Mexiko, Palestina, Rusko, Singapur, Tchaj-wan, Spojené státy americké a téměř všechny evropské státy).

Divadlo Biuro Podróży získalo několik prestižních ocenění. V roce 2002 to byla cena polského ministra zahraničních věcí za přínos v propagaci polské kultury a cena ministra kultury za divadelní úspěchy. Paweł Szkotak získal prestižní ocenění Paszport Polityki v roce 2005 a v roce 2008 získali Paweł Szkotak, Marta Strzałko a Jaroslaw Siejkowski medaili Gloria Artist od ministra kultury a národního dědictví.